a Ahmet Ercan Yazıları
(Articles Of Ahmet Ercan)
a Yuruklar (Maps)
a Betikler-Yazgalar
(Published Books)
a Bilimsel Yayınlarımın Dökümü(Scientifics)
a Sevilgen Yayınlarımın Dökümü(Populars)
a Sorularınızı Bırakın (Questions)
a Yapınızı Baktırmak İstermisiniz (Application Form )
a BİLİMTEY- Yer-Yapı Araştırma Kuruluşu
a BİR YERİN DEPREM ÇEKİNCESİ NASIL BULUNUR ?
a DONGU(BETON) DEĞERLENDİRME ÇİZELGESİ
a EV İÇİ DURUMUNA GÖRE SAYISAL DEPREM ETKİSİ
a EVDEKİ ANDIĞA (Hayvana) BAKARAK DEPREMİ BİLEBİLİRSİNİZ
a İÇİMLİK SU NASIL OLMALI
a İNSAN DAVRANIŞLARINDAN DEPREMİ BİLEBİLME
a Dirik Sunular
a Çalışma Konularım (Works Of Interest)
a Bitirilmiş İşler (Completed Projects)
a Aygıtlar (Equipments)

[Çalışmaların Tümü]
[List Of My Works]
Ahmet Ercan Yuvacağında Ara'da Ara 
a

MUTLULUK NEDİR?
SEVMEK
ÜRETMEK
İYİMSER OLMAK
KÖTÜLERİ GÖRMEMEK
VERİCİ OLMAK
SAĞLIKLI OLMAK
ELDEN AYAKTAN DÜŞMEMEK
TÜMÜ
Oy ver!


 
a
a
    TÜRKİYE’NİN DEPREM ÇEKİNCESİ

17.03.2010   Türkiye illerinin yüzde 33,4’ü deprem açısından güvenlidir. Yüzde 24’ü çok çekinceli, yüzde 43’ü orta çekinceli illerden oluşmaktadır.

TÜRKİYE’NİN DEPREM ÇEKİNCESİ

 

Prof. Dr. Ahmet ERCAN

 

 

15 Mart 2010’da PARA Derisinde yayınladığım, TÜRKİYE’NİN DEPREM ÇEKİNCESİ Yuruğu (haritası) ile İl il, ilçe ilçe deprem belgeseline göre önümüze dökülen gerçekler şunlar.

 

Türkiye sanıldığınca deprem açısından çok çekinceli değil. Söz gelimi 24 tane il deprem sorunu içermiyor. 21 ili deprem bakımından çok çekinceli, 11 ile orta çekinceli, 4 ili çekinceli, 6 ili az çekinceli çıktı.

 

Diğer bir bakışla, Türkiye illerinin yüzde 33,4’ü deprem açısından güvenlidir. Yüzde 25’ü çok çekinceli, yüzde 42’ü orta çekinceli illerden oluşmaktadır.

İşte, 2010 yılı yapılaşma koşullarına göre, Türkiye illerinin deprem çekince sıralaması şöyle,

 

En çok Çekinceli:

  1. Erzincan; Richter büyüklüğü  M=8,0, yıkım gücü XII
  2. Kocaeli; Richter büyüklüğü  M=7,8, yıkım gücü XII
  3. Türkiye’de 8 yerleşim alanın bu öbek içine girer: Tekirdağ; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI, İstanbul; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI, Balıkesir; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI, Bursa; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI, Yalova; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI, Sakarya; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XII, Bolu; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü X, Ağrı; Richter büyüklüğü  M=7,5, yıkım gücü XI

Çok Çekinceli:

  1. Türkiye’de 2 yerleşim alanın bu öbek içine girer. Bunların her ikisinde de il ortayı değil, il sınırı etkilenir: Sivas; Richter büyüklüğü  M=7,4, yıkım gücü X, Samsun; Richter büyüklüğü  M=7,4, yıkım gücü XI
  2. Türkiye’de 10 yerleşim alanın bu öbek içine girer:Düzce; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü XII, Amasya; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü X, Tokat(İl ortayı güvenli, kuzey sınır güvensiz); Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü X, Van; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü XI, İzmir; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü XI, Aydın; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü X, Kütahya(İl ortayı güvenli, güney sınır güvensiz); Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü XI, Erzurum; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü IX, Hatay; Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü XI, Kastamonu;(İl ortayı güvenli, güney sınır güvensiz) Richter büyüklüğü  M=7,3, yıkım gücü X,

Orta Çekinceli:

 

  1. Muğla(İl ortayı güvenli, güney batı deniz kıyıları güvensiz); Richter büyüklüğü  M=7,2, yıkım gücü IX, Uşak; Richter büyüklüğü  M=7,2, yıkım gücü IX, Bitlis; Richter büyüklüğü  M=7,2, yıkım gücü IX, Bingöl, Richter büyüklüğü  M=7,2, yıkım gücü X-XI,
  2. Adana; Richter büyüklüğü  M=7,1, yıkım gücü IX,
  3. Isparta; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX, Burdur; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX, Antalya(İl ortayı güvenli, güney-batı deniz kıyıları güvensiz); Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX, Ankara; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü VIII, Denizli; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX,Tunceli; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX, Diyarbakır(İl ortayı güvenli, kuzey sınır güvensiz); Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX, Kars; Richter büyüklüğü  M=7,0, yıkım gücü IX,

Çekinceli

  1. Malatya; Richter büyüklüğü  M=6,9, yıkım gücü IX, Adıyaman(İl ortayı güvenli, kuzey sınır güvensiz); Richter büyüklüğü  M=6,9, yıkım gücü IX, Afyon; Richter büyüklüğü  M=6,9, yıkım gücü IX,
  2. Kayseri; Richter büyüklüğü  M=6,8, yıkım gücü VIII,

Az Çekinceli:

 

  1.  Şırnak; Richter büyüklüğü  M=6,7, yıkım gücü IX, Kırşehir; Richter büyüklüğü  M=6,7, yıkım gücü VIII, Bartın; Richter büyüklüğü  M=6,7, yıkım gücü VIII,
  2. Eskişehir; Richter büyüklüğü  M=6,6, yıkım gücü VIII, Konya; Richter büyüklüğü  M=6,6, yıkım gücü VIII, Kahramanmaraş; Richter büyüklüğü  M=6,6, yıkım gücü VIII,

Çok Az Çekinceli-Güvenli:

 

  1. Bu öbek içine 24 il girer. Bunlar; Edirne, Kırklareli, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Yozgat, Osmaniye, Zonguldak, Karabük, Sinop, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize, Bayburt, Artvin, Ardahan, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis; Richter büyüklüğü  M=6,5, yıkım gücü VII-VIII dolayında üçlüdür.

 

DEPREM BİLGİSİ

 

Kaynak.Türkiye’nin Deprem Çekincesi çıkarılırken 4000 yıl geriye gidilmiştir. Başlangıçta eskidepremsellik(paleseismology), arkeolojik yazıtlar, geçmişe ilişkin yazılar, yaşanmış anılar ile 1903 yılından sonra deprem alıcılarca algılanan deprem bilgileri kullanılmıştır.

En Çok Deprem Belgelenmiş İller. Üzerine, 5,2 ile 7,5 arasında, ençok deprem oluş bilgisi olan ilk 10  il sırasıyla;

1.                          İstanbul: 173 tane deprem. En eski belgeli depremi DÖ. 145 yılı. 11 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

2.                          İzmir: 135 tane deprem. En eski belgeli depremi DS. 79 yılı. 1 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

3.                          Muğla: 124 tane . En eski belgeli depremi DÖ. 2100 yılı. 9 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

4.                          Hatay: 112 tane. En eski belgeli depremi DÖ. 590 yılı. 5 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

5.                          Bursa: 41 tane. En eski belgeli depremi DS. 19 yılı 1 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

6.                          Erzincan: 40 tane. En eski belgeli depremi DÖ. 330 yılı

7.                          Çanakkale:32. En eski belgeli depremi DÖ. 145 yılı. 2 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

8.                          Erzurum: 30 tane. En eski belgeli depremi DS. 1268 yılı

9.                          Kıbrıs: 21 tane. En eski belgeli depremi DÖ. 26 yılı. 2 tanesi süpürtü(tsunami) oluşturmuş.

10.                      Iğdır: 19 tane. En eski belgeli depremi DS. 139 yılı

İşlenmiş en eski deprem Muğla’da DÖ.2100 yılına ilişkindir. En çok süpürtü oluşum bilgisi verilen il 11 tane ile İstanbul’dur. Bu illerde deprem sayılarının göreceli olarak çokluğu, yerleşim alanlarının önemi ile iletişim olanaklarına bağlıdır.

 

Marmara Denizi-İstanbul Deprem Bakımından Korkutucu mu? 4000 yıllık deprem geçmişine bakınca, VIII ile VIII’den büyük toplam deprem sayısı ortalama 75 tanedir. Diğer bir deyimle, Marmara Denizinde her 30 yılda bir yeğinliği(yıkımgücü) VIII’den büyük yıkıcı bir deprem olagelmiştir. Son 2300 yılda olan depremlerin 1’i XI, 3’ü X, 18’i IX, 53’ü VIII, 37’si VII ve 38’i VI Mercalli Cancani yıkım gücündedir. Yıkımgücü küçüldükçe, duyum uzaklığı azaldığından, VIII’den küçük küçük-orta güçteki depremlerin tutanakları iyi tutulmamış olabilir. Kaldı ki bu dolaydaki insanları en çok ilgilendiren yıkıcı depremler olduğundan, bu yöndeki bilgiler çok önemlide değildir.

Olumlu olan, 2300 yıldır, Marmara ya da İstanbul’da taş üzerinde taş bırakmayan hiç XII yıkımgücünde deprem olmamıştır. Bir tane XI (%1) ile yalnızca üç tane X (%4) yıkım gücünde deprem olmuştur. Marmara’nın en sık olan, en büyük depremleri IX yıkımgücündedir(%24). Bu yıkımgücü değeri de MS = 6.6 – 7.2 Richter büyüklüğüne denk gelmektedir. Bu güçte bir deprem de kabaca 104 yılda bir olmaktadır. X yıkımgücünde (MS = 7.2 – 7.8) depremler ise en az 570 yılda bir olmaktadır(%4). Bu büyüklükte bir deprem 1912’de Mürefte’de olmuştur. İstanbul’da en çok karşılaşılan deprem ise VIII MMCC olup, M=6.0-6.5 Richter deprem büyüklüğüne denk gelmektedir. Depremlerin %71’i bu büyüklükte olup ortalama 30 yılda bir yineler. Son 1963’de Çınarçık’ta 6,3 olarak oluşmuştur.

 

Depremler Hangi Kuşaklarda Oluyor?. Depremlerin yüzde sağ atımlı 52’si Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde, yüzde 33’ü düz atımlı Ege Bölgesi çöküntülerinde, yüzde 13’ü sol atımlı Doğu Anadolu Kırığı üzerinde oluyor, kırıklar boyunca yer alan yerleşimler etkileniyor. Türkiye’nin en güvenli yerleri ise başta Karadeniz kıyıları, sonra İç Anadolu, en son da Güney Anadolu Bölgesidir.

 

Deprem Hangi Ayda Oluyor?.Anadolu’nun 4000 yıllık geçmiş depremlerin sayısal çözümlemesi yapıldığında depremlerin en çok Ağustos’ta %13, Ekim’de %11, Aralık’ta %10 olduğu görülmüştür. Depremlerin en az olduğu aylar ise; Haziran’da %5, Mart ile Kasım’da %6’dır.

Gün içinde depremlerin oluş saatleri ise %12 olasılıkla en çok 03.00 (gece), 10.00 (sabah) ve 21.00 (akşam) saatlerinde olmuştur. Olasılık yığılmalarının %12 dolayında düşük olmuş olması deprem oluşumlarında bir düzenin olmadığını yansıtır.

 

 

Bu konunun daha ayrıntısı ile ücretsiz olarak verilen ek haritada ayrıntılı olarak veriliyor. Kaçıranlar için bu ay sonunda bir kitapçık yayınlayacağım.

 

KAYNAKLAR

 

Ercan, A. 2003.Türkiye ile İstanbul’da Depreme Çözüm”. Yapı Endüstrisi Merkezi(YEM) Yayınevi, 203s.

Ercan, A. 2001.Marmara’da Deprem”. Yapı Endüstrisi Merkezi(YEM) Yayınevi, 238s.

Ercan, A. 2009.Depremden Korunma Kılavuzu: KORKMA”. AKUT Yayınları No.8, 64s. Yapı Endüstrisi Merkezi(YEM) Yayınevi. Genel Dağıtım ARTI Dağıtım Sirkeci-İstanbul

Ercan, A. 2010.Türkiye’nin Deprem Çekincesi: İl il, ilçe ilçe Deprem Belgeseli”. PARA  Dergisi 14-20 Mart, S. 2010/12

 

Soru Sorarken:

Girişte adını soyadı ile aradığı ili ya da ilçeyi yazmaya katlanmayanların  ayrıca daha önce sorulan soruları yeniden soran ya da web sayfamdaki önceki bilgileri taramayanların, kitaplarımı okumayanların, zamanımın darlığından dolayı  sorularını görmezlikten geleceğim.

 

Örnek:

 

Zerrin Akarsu-Edirne-Keşan

 

Soru: Keşan’nın olan depremin ardından büyük deprem bekleniyor mu?

 

 

 

 Bu yazıyı 7356 kişi okumuştur.

a
a
 Yorumlar
 
a Konuk - 17.03.2010 16:54
   
  Sakarya Nerede ?
1999 Depreminin resmi rakamlara göre en ağır hasarını (24000 ev,15000 işyeri yıkıldı ,ölü sayısı ......)alan ilimizi göremedik. O zaman da unutulmuş yardımlarda da ismi anılmamıştı.Hangi sınıfa dahildir. 7,5/XII a.e
   
a Konuk - 22.03.2010 05:00
   
  batı anadolu (baf)
hocam bu hafta sonu batı andolu hareketlendı manısa-kutahya-ve balıkesır dolaylarında bır cok deprem olculdu bunu neye baglıyorsunuz ozellıle tavsanlı-hısarcık ve sımav manısa hattı ıcın tesekkur ederım ıyı gunler OLAĞAN A.E
   
a Konuk - 22.03.2010 11:35
   
  elazığ
sayın hocam yazınızda elazığı bulamadım acaba elazığ hangi çekince sınıfında yer alıyor. M=6,5 I=IX A. ERCAN
   
a Konuk - 22.03.2010 14:34
   
  kerem
hocam oncelıkle ıyı gunler kutahya veya eskısehırde olacak olan bır deprem bursayı sallar mı tesekkurler SALLAR A.E
   
a Konuk - 23.03.2010 10:12
   
  ELAZIĞ
ELAZIĞ AZ ÇEKİNCELİ SINIFTAMI YOKSA ÇEKİNCELİ SINIFINDAMI. Orta A:E
   
a Konuk - 24.03.2010 05:56
   
  kutahya
hocam cavdarhısar ya da hısarcık odaklı bır deprem beklıyor musunuz eger kutahyada bır deprem olursa merkezı neresı olur tesekkurler SÖYLEDİĞİNİZ YERLER DEPREME DUYARLI A.E
   
a Konuk - 24.03.2010 16:22
   
  kerem
hocam balıkesır ıle kutahya su anda hangı sınıfta yer alıyor deprem cekıncesı bakımından balıkesır ve kutahya tesekkur ederım KORKMA KİTABIMDAKİ HARİTAYA BAKIN A.E
   
a Konuk - 24.03.2010 23:20
   
  izmir
Hocam,seferihisar-urla tarafında hareketlenmeler var.büyük bir deprem habercisimidir diye endişeleniyoruz? EN ÇOK 6 OLUR. YAKINDA BEKLEMİYORUM. A.ERCAN
   
a Konuk - 26.03.2010 05:03
   
  kerem
hocam sındırgı ve dursunbey depremlerı sımav ı tetıkler mı sızce saygılarımlaOLSUN A.E. HELE BİR
   
a Konuk - 28.03.2010 18:29
   
  2003 bingöl depremi
sn hocam 2003 bingöl depremi bingölde oldu fakat bunu kabul etmiyorlar 7,5 üzerinde bir deprem olacağını günlerdir yazıp çiziyorlar rica ediyorum bizileri aydınlatın .2003 depreminde bir açıklama yapmıştınız ilk anlarda bingöl depremi 6ile başladı dediniz iki saniyesi 9 şiddetiyde dediniz sizi radyodan dilliyorduk daha sonra hep 6 şiddetin oldu diye daima tekrar ettiniz acaba bizi yanlış anladık lütfen bizleri birazçıkta olsa rahatlatın illa ölmemizmi gerek çok faylı bir zeminde isek can güvenliğimiz yok demek ki siyasilerin için ama oy kaygıları olmuş olsaydı her halde durum farklı olurdu atatürkü çok ama çok arayacağız BİNGÖL DEPREM ÇEKİNCESİ EN YÜKSEK İL. ANCAK BİNGÖL İÇİNDE BÜYÜK DEPREM BEKLENTİM ŞİMDİLİK YOK. A.E
   
a Konuk - 03.04.2010 09:54
   
  Denizli
Hocam herşey iyi hoş da bir denizlili olarak günde ortalama 5-10 depremin olduğu bir bölgenin unutulmuş olması gerçekten acıdır. Sağlıklı bilgilerinizi bekliyoruz... UYARINIZ İÇİN SAĞOLUN. UNUTULMUŞ. EKLEDİM. A.ERCAN
   
a Konuk - 06.04.2010 21:16
   
  çorum
hocam çorum hangi deprem çekinceli durumda , çorum daki bu deprem 4,5 çorumda deprem olacak anlamına mı gelir yoksa ne ÇORUMUN DEPREM ÇEKİNCESİ 7,1. 500 YILDIR BÜYÜK DEPREM OLMUYOR. A.ERCAN
   
a Konuk - 03.05.2010 23:07
   
  tunceli
sn hocam tunceli merkezde faylanma yok fakat civarı fay hattı çok merkez çok etkilenmesi derinliktenmi elazığdepreminde artçıları bile çok hissettik tuncelide devlete ait binalarda yaşıyorum ve çok kötü bu konuda nereye başvurmalıyım belediye demeyin güvenlik güçlerindeniz ölün derler. BAYINDIRLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURABİLİRSİNİZ. A.ERCAN
   
a Konuk - 23.05.2010 10:02
   
  ayşe yılmaz-malatya
hocam malatya da son 2 gündür olan depremler büyük bir depremin habercisi mi?
   
a Konuk - 18.09.2010 18:14
   
  adıyaman
hocam son 4.8 adıyaman depremi önemsenmeli mi? teşekkürler SANMAM
   
a Konuk - 13.09.2010 10:28
   
  elazığ
hocam sivrice civarında olan depremler ve son elazığ karakoçan depreminden sonra gerilim transferi sivrice palu arasına aktarılmış olabilirmi.çünkü kırılmayan bi tek bu bölge kaldı ve günlük meydana gelen depremler sanki bu bölgeyi işaret ediyor.muhtemel orta büyüklükte bir deprem meydana gelebilir mi.kısaca cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin iyi günler 6.5 U GEÇMEZ
   
 
a
 
Tüm Bildirimler Tüm Güncel Yazılar
 
a
 
 Haber Arama

Aranacak kelimeyi girin   

 
 
 • DEPREM UYARISI
 • İSTANBULUN SORUN İLE ÇÖZÜMLERİ TOPLANTISINA KATILABİLİRSİNİZ
 • BUGÜN 29 ARALIK 2013 PAZAR GÜNÜ 19:00 DA SHOW TV DEDE ANTALYA DEPREMİ AÇIKLMASI YAPACAĞIM
 • BUGÜN 19.00 SHOW TV DE, YARIN A-HABER DE İSTANBUL DA BEKLENEN DEPREMİ ANLATACAĞIM.
 • GALATASARAY NEDEN BAŞARISIZ?
 • Sevgili Arkadaşlarım,
 • ANNEM 13 ARALIK 2012 ÇARŞAMBA GÜNÜ 13:00 DA YİYİLCEDEN8amansız hastalık) İZMİR EGE SAĞLIK SAYRILAR EVİNDE YARILMAYA GİRİYOR.
 • KANAL 24 DE DEPREM İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM
 • BUGÜN 8 HAZİRAN 2012 22:00 CEVİZ KABUĞU’NDA Hulkği Cevizoğlu, KARADENİZ TV de
 • DEPREM KONUSUNU TV DE ANLATACAĞIM
 •  
 • Kula Karataşcıl Yanardağ Oluşum Alanı İle Peribacaları
 • Türkler Karışsın mı?
 • İzmir-Balçova Ilıcası, Kızık Çalıştayı-2014
 • Adnan Menderes Neden Asıldı? Suçu Neydi?-2014
 • KARAMAN, ERMENEK KAZASININ NEDENİ, İŞLETMECİNİN İŞLETME TASARIMI YAPMADAN ÖNCE, AYRICA İŞLETME SIRASINDA SU JEOFİZİĞİ İLE SU JEOLOJİSİ YAPMAMASIDIR.
 • “PEK YAKINDA” FİLMİNİN İRDELEMESİ-2014
 • İBRAHİM’DEN, İNÖNܒYE ORADAN ADNAN MENDERES’E; SEN BİZİ NEREDEN NEREYE GETİRDİN?
 • KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI İLE İRDELEMESİ- 25 EKİM 2014
 • DEMİRCİ MEHMET EFENİN ÇERKEZ ETHEMLE KUVAYİ MİLLİYEYE KARŞI ÇATIŞMASI
 • ARAPLAR İÇİN NE VERMEDİK Kİ?
 • TÜRKİYE KAPANA KISTIRILDI
 • BATININ KÜRDİSTAN OYUNUN ÇIKMAZINDA TUTUKLANMIŞ TÜRKİYE
 • NEDEN İLLE DE KOBANİ GİDERSE ÇÖZÜM SÜRECİ(KÜRTÇÜLÜK GÖRÜŞMELERİ) BİTER?
 • MUSTAFA KEMAL’İN KOMUNİZM DÜŞÜNCESİ
 • OSMANLI’NIN DİRİLİŞ KIVILCIMI-2014
 • OSMANLI’NIN ÇÖKÜŞÜ İLE MONDROS ANLAŞMASI
 • ANTALYA KÖRFEZİ DEPREMİ M=5,2
 • DOĞANBEY(Domatia)-Söke, AYDIN-2014
 • BODRUM DENİZATI, CEVAT ŞAKİR’İN YARATTIĞI PIRLANTA-2014
 • ISPARTA-KADILAR DEPREMİ 5,1

 • Tüm Hakları Saklıdır.